четвер, 2 січня 2014 р.

Українська музика у 2013 (новорічний суб'єктивний рейтинг)

Попри те, що автор цього блогу в минулому році левову частку часу приділяв літературній творчості (насамперед перекладу українською значного за обсягом і значенням роману улюбленого прозаїка) і через це дуже рідко реагував на цікаві релізи рецензіями, все найцікавіше повз мене не пройшло, оскільки відстежувалося з не меншим інтересом.

2013-й навіть у світовому масштабі не випадає назвати сповненим сенсаційними релізами, для багатьох команд це був рік накопичення сил, матеріалу та мудрості, проте навіть за таких обставин є кого цілком заслужено відзначити.

Отже, є переможці в семи номінаціях.

Jabberheads - Jolene
[лейбл : ToneGrown,100% Records]
найкращий рок-альбом'2013


Дещо несподівана позиція навіть для мене - чого тут тільки нема (в хорошому розумінні). Та й погляд на українські рок-релізи'2013 не лишає жодних сумнівів у тому, що саме київській групі Jabberheads вдалося цьогоріч створити найрізноманітніший альбом у досі фактично вільній у нас стильовій ніші (рок-кабаре) - зі своїм впізнаваним звучанням і творчим почерком, яскравим жіночим вокалом. Хронологічно другий логплей киян не тільки розвиває закладені дебютником тенденції, а й містить багато приємних несподіванок, однією з яких є кавер на Еллу Фіцджеральд. Також радив би цю платівку давнім фанам легендарної групи Вій, з якої саме в Jabberheads перейшов свого часу талановитий гітарист Костянтин Кондрашин.

Vin De Mia Trix – Once Hidden From Sight
[лейбл : Solitude Productions]
найкращий метал-альбом'2013


Ще більш несподіваний переможець - це дебютний повноформатник молодої і так само київської групи Vin De Mia Trix, стиль якої живиться як мінімум з трьох джерел : doom death metal, progressive та funeral doom. Наприкінці серпня, коли він вийшов, не було сумнвів у тому, що дебют є вдалим і впевненим, містить чимало знахідок і має прекрасний атмосферний саунд, який затягує увагу слухача, але на користь вибору Vin De Mia Trix зіграло й те, що для абсолютної більшості грандів української метал-сцени 2013-й був роком без нових студійних лонгплеїв. Втім, це не применшує майстерності киян, і "Once Hidden From Sight" крутиться по колу.

Gamardah Fungus - Night Walk With Me
[лейбл : Hidden Vibes]
найкращий інструментальний альбом'2013


Ніч і море є головними стихіями цього медитативно-містичного альбому, який cтав уже шостим у дискографії дніпропетровського дуету, який завжди вирізняв високий рівень творчої продуктивності та бездоганний смак. За словами самих авторів в інтерв'ю порталу AZH, імпульсом до його створення стало кіно :
Ігор Ялівець (клавіші, семплери, програмування): Цей диск ми присвятили творчості культового режисера Девіда Лінча, зокрема, його фільму «Твін Пікс: Вогонь Йди Зі Мною». Ця картина свого часу сильно вплинула на нас обох і викликала багато запитань щодо самоідентификації себе у світі, виявлення справжньої суті речей та ін. Врешті-решт, гадаю, наша музика могла би стати непоганим саундтреком для такого роду фільмів.
Сергій Ягода (гітари, ефекти): Коли все було записано і ми послухали готовий матеріал, нам здалося, що ця музика також ідеально буде звучати глибоко вночі. Скажімо, вона може слугувати нашим слухачам провідником у мандрівках по лабіринтам снів… Так і народилася назва, яку ми склали зі своїх власних емоцій і фільму Лінча: «Ніч, Йди Зі Мною».

Інертний Стан - Інертний Стан
[лейбл : Monochrome Label]
найкращий експериментальний альбом'2013


Ще один дебютник київського походження в нашому топі, і найперше, що варто про нього сказати - такої музики в Україні дуже бракувало. Не те щоб її не було геть зовсім, але з подібних проектів за останні 10 років пригадую лише один чимось схожий, реалізований на такому ж високому рівні (KNOB feat SEINE). Проект Інертний Стан засновано у 2011 році, коли Володимир Кучинський довго шукав поетів, але, так і не знайшовши, поділився смутком з екс-басисткою Ворождня Євгенією Дзюбенко, поезія якої виявилася дуже цікавою (про що ніхто в групі Ворождень не знав!). Обрана музикантами стильова домінанта (тріп-хоп) та оригінальність їхніх треків не лишили мені жодної нагоди для сумнівів у тому, хто має бути переможцем у цій номінації та принесли масу вражень. Як зазначає дует в анотації до релізу, "у записі відчувається легкий фльор стьобу, гаражності та сумашедшенкі...".

Dark Ages - Rabble, Whores, Usurers
[лейбл: Elegy Records ]
найкращий ambient-альбом'2013


Досить буде сказати, що цей диск є четвертим і фінальним альбомом у дискографії dark ambient проекту Романа Саєнка - лідера культових в усьому світі Hate Forest, Drudkh, Blood of Kingu. Середньовічна атмосфера попередніх релізів тут є особливо монолітною, похмурою та солідною. Навіть прослухана в яскравий сонячний день, ця платівка справить відповідне враження. Гросмейстерський рівень.

Перкалаба - Джєрґа
[ лейбл : familia Perkalaba ]
найкращий folk-альбом'2013


Строго кажучи, "Джєрґа" не є новим альбомом. Але драйву, який несе своїм слухачам ця компіляція переосмислених, переаранжованих та перезаписаних хітів знаменитої й далеко за межами України івано-франківської команди, марно заздрити абсолютній більшості їхніх колег. Перкалаба неповторна і тому вона тут :)

Сокира Перуна - Братство Сумління
[лейбл : Sva Stone ]
найкращий RAC-альбом'2013


Беззаперечний лідер своєї номінації і водночас найкращий альбом у всій дискографії Сокири Перуна, який піднімає творчу та енергетичну планку цього культового колективу як ніколи високо. Враховуючи концептуальний та насичений буклет, альбом водночас можна вважати маніфестом. Гадаю, всі небайдужі погодяться з цією оцінкою без зайвих слів.

© Максим Солодовник, 2014

Передруки можливі виключно з письмової згоди автора.
З питань співпраці звертатись на e-mail: gycel86(равлик)gmail.com

Немає коментарів:

Дописати коментар